مفاهیم و اصطلاحات

شار نوری و شدت روشنایی چیست ؟

MjNlYmQzYR01 min

تا به حال با سوال هایی شدت روشنایی چیست یا شار نوری نوشته شده روی چراغ چیست روبه رو شده اید.الان وقت این رسیده که ببینید هر منبع نوری مثل لامپ چقدر روشنایی و شار نوری دارد و برای محل مورد نظر برای نورپردازی چه نوری مناسب است .

در این مقاله به توضیح می دهیم که شار نوری و شدت روشنایی چیست و چه تفاوتی دارند

شار نوری چیست ؟

شار نوری به میزان نوری که از یک منبع روشنایی در تمام جهات فضا، در واحد زمان ساطع می شود گفته می شود.نماد شار نوری را با نماد [Φ] نشان داده می شود و واحد شارنوری لومن است.هرچه شارنوری یک منبع بیشتر باشد به این معناست که آن منبع روشنایی بیشتری دارد.

شار نوری کمیت مهمی در نورپردازی محسوب میگردد، سازندگان محصولات روشنایی، آن را بر روی جعبه ی محصولات خود در قالب برچسب انرژی و یا به صورت مستقل درج می کنند.

شارنوری

تفاوت لومن و وات

لومن و وات یک  لامپ هیچ ارتباطی باهم ندارند. یک لامپ می‌تواند دارای مقدار توان مصرفی زیادی باشد. اما مقدار نوری که ساطع می‌کند کمتر از حدانتظار باشد. ممکن است یک لامپ ال ای دی با 14 وات توان مصرفی به اندازه یک لامپ رشته ای با توان مصرفی 100 وات، شار نوری هم اندازه‌ای را داشته باشند.

شدت روشنایی چیست ؟

به میزان شارنوری منتشر شده از یک منبع به واحد سطح را روشنایی می گویند.شارنوری را با نماد E نشان داده می شود.واحد شدت روشنایی اس‌آی، یکای روشنایی لوکس (lx) یا لومن بر متر مربع است ،در دیگر دستگاه های استاندارد با فُت ( Phot ) بیان می شود که معادل ۱۰۰۰۰ لوکس است. در واقع شدت روشنایی همان مقدار نوری است که به واحد سطح می رسد. شدت روشنایی فاکتوری مهم است که نمیتوان با چشم اندازه گرفت ولی مهمترین ملاک در طراحی‌های نوری است. از معیار های مهم در محاسبات روشنایی و طراحی، روشنایی یا لوکس می‌باشد.

شدت روشنایی اندازه گیری شدت روشنایی

مقدار شار نور برای اندازه گیری قابل مشاهده است به این صورت است که شدت نور ناشی از یک منبع در فاصله یک متری انداره می گیریم وبعد در مساحت آن سطح را ضرب می کنیم  به این صورت شدت روشنایی مورد نظر را پیدا می کنیم.

تفاوت شدت نور و شدت روشنایی

لومن واحد اندازه گیری مقدار نوریک منبع نوری است.یک لوکس شدت نورمعدل با یک لومن نور است که به یک مترمربع می تابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.